محمد محمدی جمعه 5 بهمن 1397 12:17 ب.ظ نظرات ()

نگاهی به رفتارهای ناهنجارانه برخی از سلبریتی‏های ورزشی؛

تصویر می‌تازم چون سلبریتی‎ام!

در روزه ای گذشته رفتار ناهنجارانه دو سلبریتی فوتبالی به شدت سوژه شده و واکنش‎های مختلفی را رقم زده است. واقعیت تلخی وجود دارد. سلبریتی‌ها چه از نوع هنری و چه از نوع ورزشی همیشه رفتارهای ناپسندی از خود نشان داده‎اند که دو مورد اخیر تازه‌ترین موارد محسوب می‎شوند وگرنه موضوع بی‎سابقه و عجیبی نیست.

به گزارش جام‎جم آنلاین ، علیرضا حقیقی در مجموعه ورزشی انقلاب بر سر مسائل مربوط به تمرین، بینی خطیر معاون باشگاه استقلال را شکسته و فرهاد مجیدی نیز با پلیس درگیری لفظی پیدا کرده است. حالا بیاییم با توجه به این دو مورد تمام چهره‎های ورزشی را توبیخ کنیم که چرا چنین هستند و چنان می‎کنند؟ بله، فعلا باید این کار را کنیم. واقعیت این است که سلبریتی‌ها فعلا حرفی برای گفتن ندارند چون کارنامه چند سلبریتی به اندازه‎ای سیاه است که کار بقیه را هم خراب می‎کند.

ردپای ناهنجاری‏های این چنینی در گذشته نیز به وفور دیده می‏شد. مثل همان فوتبالیست سابقی که در تمرینات تیمش ناگهان رکیک‏ترین ناسزاها را به مدیرعامل باشگاه داد و بلافاصله حکم اخراج خود را دریافت کرد. نکته تاسف بار این است که این فوتبالیست سابق همان شب تبدیل به قهرمان شبکه‏ های ماهواره ای شد چرا که به دلیل تبلیغات هدف‏دار و نادرست اینطور جلوه داده شد که او به دلیل روزه‏خواری از تیمش اخراج شده است.

به یک نمونه دیگر می‏پردازیم، فوتبالیستی که با سوء‏استفاده از نام خود دست به کلاهبرداری‏های وسیعی زده است و یا یک فوتبالیست دیگر که خیلی راحت به مردم افغانستان توهین می‏کند.

برای ذکر مثال‏هایی از این دست می‏توان به تفصیل صحبت کرد. از فحاشی به خبرنگار تا بی‏احترامی به هوادار گرفته تا اغفال دختر نوجوان به وسیله شهرت و یا دیگر موارد به شدت غیراخلاقی که حتی نمی‏توان به آنها اشاره‏ای کوچک داشت.

بی‎ظرفیتی در برابر شهرت و ثروت

نمی‏توان همه سلبریتی‎ها را با هم جمع بست اما تعداد زیادی از آنها به واسطه شهرت، موفقیت و البته ثروت رفتارهایی از خود نشان می‎دهند که ثابت می‎کند ظرفیت برای داشتن چنین موقعیت‎هایی از سوی آنها هنوز تکمیل نشده است.

یک سلبریتی پس از به دست آوردن حجم زیادی از شهرت، ثروت و موفقیت دارای ویژگی‎های متعددی می شود که برخی از آنها نامطلوب هستند. یکی از این چندین ویژگی نامطلوب این است که سلبریتی گمان می‎کند تافته جدا بافته از سایر اعضای جامعه است و جایگاهی خاص و دست نیافتنی دارد. او مغرور می‎شود و رفتارش تغییر می‎کند.

در مواجهه با دیگران به‌خصوص قشر مردم عادی رفتارهایی خودپسندانه و متکبرانه از خود نشان می‎دهد و تحت هر شرایطی خود را محق می‎داند. سلبریتی مزبور گمان می‎کند قوانین نباید در رابطه با او صدق کند. گمان می‎کند آنچه در زندگی روزمره مردم جریان دارد به او ارتباطی ندارد و او در دایره این مردم جای نمی‎گیرد و مجبور به رعایت قوانین نیست.

سلبریتیِ خوب، سلبریتیِ بد

سلبریتی ورزشی می‌تواند خوب باشد و یا بد. این سلبریتی گاهی نه خوب است نه بد. اما امان از سلبریتی بد. نشان دادن ظرفیت پایین از سوی چهره‎های شاخص ورزشی به اتفاقی معمول در ورزش ایران تبدیل‌شده است. این ورزشکاران هرچند وقت یک‌بار رفتارهایی از خود نشان می‏دهند که با هیچ متر و معیاری قابل توجیه نیست.

چند سال پیش وقتی‌که یک فوتبالیست در حالت غیرعادی حین رانندگی دستگیر شد جعفر کاشانی عضو شناخته‌شده و اسبق تیم پرسپولیس تأکید کرد که فقدان برنامه فرهنگی در باشگاه‏ها باعث می‎شود تا یک جوانِ تازه به شهرت نرسیده نداند چطور رفتار کند، به‌خصوص آن‌هایی که از یک خانواده فقیر ناگهان به دل ثروت و شهرت پرتاب می‎شوند.